İnternetten Para Kazanmak

Web Dünyasının Fırsatları…

16.01.2020

internettenparakazanmak

İnternetten para kazanmakla ilgili web dünyasında sayısız makale, video ve benzer içeriklere erişebilirsiniz. Geliştirilebilecek online iş fikirleri, web dünyasının fırsatları ve geleceğin iş kapsamları gibi konulara bir sonraki makalede değinilecek.
İnternetten nasıl para kazanırım?
Kolay ve hızlı para kazanmak çoğu zaman hatta her zaman legal çizgilerin dışına çıkmayla ya da o sınırlarda dolaşmayla sonuçlanır. Bunu önermemiz mümkün değil, dolayısıyla her sektörde olduğu gibi bu sektörde de para kazanmak uzun vadeli bir iştir. Bıkmadan usanmadan çalışmak ve kararlılık gerektirir. Anlamsızca umut dağıtan yazı ve videolara kulak asmayın ki böylece daha az hayal kırıklığına uğrarsınız.

İnternetten gelir elde etme yöntemleri üzerine yazılan yazılar ve aktarılan videoların çoğu; tam anlamıyla uzun vadeli, verimli ve sağlıklı olarak nasıl para kazanılabileceği ile ilgili içerikler değil, küçük ek gelirler elde etmeye dönük paylaşımlardır. Tabi beklentiniz tam olarak buysa küçük pek çok faaliyet yapabilirsiniz. İnternetten beklediğiniz kazançlar sizi tatmin edecek miktarlarsa bununla ilgili zaman ve çaba açısından fedakârlığa hazır olmalısınız.
Şimdi internetten ek gelir elde etmenin bazı yöntemlerini sıralayalım.
Blog / makale yazmak;
Uzmanı olduğunuz veya araştırıp ortaya koyduğunuz bu içerikleri kendi açtığınız bir sitede yazabildiğiniz gibi makalelerinizi paylaşacağız, satacağınız internet ortamları da mevcuttur. Yazacağınız konu neyle ilgili olursa olsun kaliteli paylaşımlar yaptığınız müddetçe bu yolla internetten para kazanmak hayal değildir. Özellikle kendi bloğu olanlara yapılabilecek tavsiye hiç durmadan özgün, kaliteli yazılar paylaşmak olacak. Bir iki makale ile bu işin olmayacağı açıktır. Kendi sitesi olanlar belli trafik elde ettikten sonra Google Adsense reklamları alabilir veya bir süre sonra dikkatleri üzerine çekebilirlerse sponsor makaleler yazabilirler. Sponsor makale, makale sonrasında veya içinde konunuzla ilgili ünlü markaları örnek gösteren ve onlara link veren makalelerdir. Bunun karşılığında ünlü markalar size belli bir bedel öderler.
Blog konularını Google’da en çok sorgulanan ve ilgi çekici alanlardan seçmek avantaj olacaktır. Ülkemizde en çok ilgi çeken blog konularını sıralarsak:
Yemek, makyaj, kozmetik, moda, alışveriş, oyun, seyahat, teknoloji, PC gereçleri, fitness, do it yourself project (DIY) kendin yap projeleri, komik veya ilgi çekici hikâyeler, idareli yaşam, hayvan veya bitki yaşamları, müzik enstrümanları, SEO, web ve grafik tasarım, yazılım, sosyal medya, fotoğrafçılık, kişisel gelişim, magazinel paylaşım, sağlık diyet, yabancı dil öğrenme, film, dizi, müzik, test, quiz, çocuk bakımı ve eğitimi, kariyer, spesifik bazı alanlar örneğin: yüksek lisans, doktora, tez yazımı, tez yazımı için istatistik hesaplamaları… Daha bunun gibi birçok popüler blog konuları…
Youtube videoları oluşturmak;
Bu mecrada daha önce kazanan kazandı gibi bir bakış yanlış… Hala internetten para kazanmaya dönük paylaşımların en revaçta platformu burasıdır. Konu seçimi ve taktiksel yaklaşım blog ve makale yazımı ile aynı en popüler youtube konuları da en popüler blog konuları ile aynı. Burada biraz daha teknoloji ile iç içe olmak montaj, seslendirme, çekim gibi konulara hâkim olmak gerekmekte. Asgari bir bilgi ve ekipmana sahip olmak da işin başka bir gerekliliği…
En çok izlenen ve takip edilen youtube kanallarının bu güne kadarki gelirlerinin 500 bin liranın üzerinde olduğunu yine bu kanalların sahipleri tarafından açıklanmıştı. Burada onlara asıl para kazandıran kısım ise, markalar ile yapılan işbirlikleridir. Videonun herhangi bir dakikasında maalesef kameramın şarjı bitti ama Allah’tan yanımda “X” marka değiştirilebilir batarya var vb. bir paylaşımla viral reklam yapılmış oluyor.
Basit web siteleri Yapmak;
Beklentisi yüksek olmayan firmalar ve kişiler için birkaç sayfalık basit web sitesi yaparak da para kazanmak mümkündür. Bunun için artık birçok yol var ve kod bilmek de gerekmiyor. İnternetten para kazanmayı düşünen ve teknoloji ile iç içe olan sizler için bu konu hiç de zor değil. Sadece birazcık araştırma ve video izlemek yeterli.
Bir platformdan alınan ürünü başka platformda satmak (dropshipping) veya az kullanılmış ürünlerinizi satmak;
Biraz piyasa araştırması yapmayı seviyorsanız, bir ürünün fiyatının bir platformda farklı diğer platformda çok farklı olduğunu görürsünüz. Bu fark ülkeler arasında elbette çok daha farklıdır. Bunu e-bay ya da amazon gibi sitelerdeki ürünleri inceleyerek görebilirsiniz. Gümrüğe tabi olmayan ürünler getirip iç piyasada çevrimiçi olarak satabilirsiniz. Bu işlerin yapıldığı 2. El ürünlerde de dünyada ve ülkemizde oldukça yaygındır. Minimal yaşamayı prensip haline getirin ve başkası için ihtiyaç olan ama artık sizin için ihtiyaç olmayan az kullanılmış ürünleriniz varsa onları da satmayı düşünün.
Domain Alıp Satmak;
Domain ya da alan adı kavramı; com, org, net gibi uzantılı sitelerin isim haklarını anlatır. Gününden önce yıllık olarak yenilenmesi gerekir ve sitenin sunucuda barındırılmasını anlatan hosting hizmetinden tamamen farklıdır. Domainini aldığınız bir isme site yapmak zorunda değilsiniz. Yani sadece yatırım amaçlı alabilirsiniz. Burada da konu tam olarak budur. Dünya üzerinde bunların açık artırmayla satıldığı “namejet”, “sedo” gibi platformlar vardır. Günümüzde bu iş profesyonel olarak yapılmaktadır ve Çin piyasası oldukça hareketlidir. Ama siz de kendi çapınızda bu işi yapabilirsiniz. Ama uzun vadeli bir iştir. Ne kadar büyük paraların döndüğüne bir örnek verirsek, mesela “fb.com” facebook tarafından 8.500.000 Dolara alınmıştır. İki harfli bir domainin günün birinde bu kadar para edeceğini kim bilebilir. Şu an için bir özelliği ve değeri olmayan boş bir domain yaklaşık 5-10 Dolar arasıdır.
Online Freelancer bir iş yapmak;
Genelde evden yürütülen bir şirkete bağlı kalmaksızın yapılan işlerdir. Dünyada ve Türkiye’de bu iş fırsatlarını takip edeceğiniz siteler mevcuttur. Yapılabilecek çevrimiçi freelance işler şunlar olabilir:
Yazarlık ve editörlük, fotoğrafçılık, özel ders, kartvizit afiş vb. görsel tasarım işleri, danışmanlık, sanal asistanlık, çeviri, seslendirme yapma, sosyal medya yönetimi…
Evet, internetten para kazanmak için, elbette daha fazla yöntem bulunabilir. Siz bunları başka başka kapılar için birer anahtar olarak kullanabilirsiniz.

DİĞER MAKALELERFirma Rehberi Nedir? | Firma Rehberine İhtiyaç Var mı? | Neden SEO Neden Reklam? | Web Sitesine Gerek var mı? | Reklamcıya Reklam Yapılır mı? | SEO Firmaları SEO Yazınca Çıkıyor mu? | Türkiye Google'da Hangi Kelimeleri Aradı? | Black Friday Kara Cuma Nedir? | Bitcoin Güvenli Liman mı? | SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? | E- Ticaret’te Son Durum | Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır? | Dolarda yükseliş sürer mi? | Adsense Başvurusu Nasıl yapılır? | Google Snippet Nedir? | Google Maps'e yer ekleme nasıl yapılır? | İnternetten Para Kazanmak | Web Girişimleri Ne Olabilir? | Hangi Kodlama Dillerini Öğrenmeliyim? | Web Dünyası, Teknoloji Sektörü ve Bilgisayar | Otomotiv Sektörü | Eğitim Öğretim Sektörü | Yapı İnşaat Sektörü | Kimya Sektörü | Satış ve Pazarlama Sektörü | Korona Virüsünün Ekonomik EtkileriEtiketler

online kazanç internetten para internetten kazan bilgisayar ek iş